10 pomysłów na świąteczny (i nie tylko) prezent dla dwulatka
Lada chwila w radio zabrzmi "Last Christmas" (a może już brzmi?), w telewizji pojawi się Kevin. To będzie znak, że najwyższa pora kompletować prezenty. Odnoszę wrażenie, że największe trudności sprawia dorosłym dopasowanie podarunku do wieku dziecka. No bo przecież to, co zachwyci trzylatka, niekoniecznie spodoba się pięciolatkowi - i na odwrót. Poniżej przedstawiam więc kilka propozycji prezentu dla dwulatka (przetestowane na własnym dziecku), które wg mnie z pewnością przypadną do gustu brzdącowi w tym wieku.
Figurki i zestawy z Peppą
Dwuletnie dziecko, które ogląda bajki, ma już zwykle swoich ulubionych bohaterów. Na topie jest bez wątpienia Peppa. Początkowo byłam sceptycznie nastawiona do tej bajki, dopóki nie obejrzałam kilku odcinków od początku do końca. Ciepła, sympatyczna, zabawna. Już mnie nie dziwi, skąd takie uwielbienie dla Peppy. Uwielbia ją i Lenka. Od kilku miesięcy nieustannie bawi się figurkami, które dostała od babci. Cudne są również gotowe zestawy nawiązujące do bajki, np. plac zabaw, kamper czy domek. Oczywiście, nie brakuje też zestawów z innymi bohaterami bajek, jeśli więc dziecko zapałało miłością do Maszy czy Elsy, bez problemu w sklepie znajdziemy nawiązujące do nich zabawki.
Interaktywny Kubuś Puchatek
Nie po raz pierwszy będę wyrażać swój zachwyt nad interaktywnym Kubusiem Puchatkiem (na blogu możecie przeczytać recenzję). Wspominam o nim ponownie, ponieważ obecnie jest to jedyna zabawka, którą Lenka bawi się niezmiennie już od ponad pół roku. A sami przyznacie, że w przypadku dwulatka jest to naprawdę niezły wynik. Polecam z czystym sumieniem.
Minikuchnia i warzywa do krojenia
Dwa, trzy lata to idealny wiek, aby podarować dziecku zabawkową kuchnię. Lenka chętnie udaje, że gotuje obiad, potem zmywa naczynia, układa talerze i sztućce. Dobrym dodatkiem do takiej kuchni może być zestaw drewnianych warzyw do krojenia. Ich krojenie to nie tylko fajna zabawa, ale i świetny trening dla dziecięcych dłoni i palców.
Książki do wycinania i rysowania
Ciekawym pomysłem na prezent dla dwulatka mogą być wszelkiego rodzaju książeczki. Lenka chętnie słucha o losach Kici Koci czy Kubusia Puchatka. Polecam również książeczki, które służą nie tylko do czytania, np. "Basia i zwierzaki" - to połączenie pełnego rodzinnego ciepła opowiadania o przygotowaniach do Świąt i zestawu kreatywnego, składającego się z plansz do wycinania i naklejek. Na planszach narysowane są zwierzęta, które po wycięciu można powiesić na choince.
Stempelki
Bardzo fajna zabawa plastyczna dla dwu-, trzyletnich dzieci. Kiedy Lenka dostała od nas stempelki, przepadła na długo, odciskając na kartce kolejne zwierzątka. Wybór stempelków jest bardzo szeroki, od zwierzątek, przez literki (to propozycja dla może troszkę starszych dzieci), po - jakżeby inaczej - Peppę.
Ciastolina
Oj tak, ciastolina to coś, co robi prawdziwą furorę, głównie za sprawą ciastoliny Play Doh i oferowanych do niej zestawów, takich jak kawiarenka czy babeczkowy festiwal. O ile zestawy będą odpowiednie raczej dla trzyletniego dziecka, o tyle samą ciastolinę można podsunąć już dwu-, dwuipółlatkowi (zalecam jednak zabawę pod nadzorem dorosłego, bo dziecko może nabrać ochoty na skosztowanie ciastoliny). Oczywiście w sklepach dostępne są również ciastoliny innych firm.
Piasek kinetyczny
Piasek kinetyczny to druga zabawka plastyczna, która od pewnego czasu święci triumfy. I powiem szczerze, wcale się nie dziwię. Sama uwielbiam się nim bawić. Piasek, podobnie jak ciastolinę, kupić można solo, jak i w zestawie z foremkami. Polecam, naprawdę świetna zabawa.
Znikopis
Rysowanie na znikopisie jest nie tylko fajne, ale i... bardzo ekonomiczne. Nie trzeba kupować kolejnych bloków, wystarczy zmazać i gotowe. Choć z drugiej strony może to być i wada - czasem warto zachować na pamiątkę pierwsze niedbałe rysunki dziecka, a do tego niezbędna jest tradycyjna kartka i kredka. Mimo to - znikopis gorąco polecam, szczególnie taki, który posiada dodatkowo "stempelki" o różnych kształtach.
Puzzle
Puzzle to jedna z tych ponadczasowych zabawek (obok np. klocków), które sprawdzą się jako prezent zawsze i wszędzie. Warto jednak pamiętać o tym, żeby do wieku dziecka dostosować liczbę elementów składających się na obrazek. Jeśli dziecko otrzyma puzzle zbyt skomplikowane, szybko się zniechęci i zamiast się bawić, będzie sfrustrowane. Dla dwulatka polecam puzzle CzuCzu, np. Safari albo Zwierzątka na wsi.
Karty obrazkowe
Jeśli nie znacie kart obrazkowych z serii Kapitan Nauka, pora to zmienić. To naprawdę świetne zestawy przeznaczone dla dzieci w różnym wieku. Karty dla dwulatków znajdziecie tu. My mamy m.in. "Angielski dla malucha. Pierwsze słowa". Polecam również karty z szablonami Zwierzęta, wydawnictwa Wilga.
6 komentarze: